Objem ohroženého dluhu se meziročně snížil o desetinu
Dluh obchodních společností u nebankovních finančních institucí evidovaný v Nebankovním registru klientských informací dosáhl na konci druhého čtvrtletí tohoto roku částky 162,9 miliardy korun a meziročně tak vzrostl o 11,2 miliardy korun, tedy o 7,4 %. Průměrná výše dluhu na jednu společnost dosahovala 2,2 milionu korun. Určitou formu dluhu mělo u nebankovních finančních institucí 72 859 společností. Svůj dluh nesplácelo 2 652 společností. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik Nebankovního registru klientských informací (NRKI).
Objem ohroženého dluhu, který je definovaný jako tři po sobě jdoucí řádné splátky po splatnosti nebo zesplatněný úvěr, se meziročně snížil o 100 milionů (o 11,6 %) a dosáhl částky 1,1 miliardy korun. Na konci druhého čtvrtletí své dluhy u nebankovních finančních institucí řádně nesplácelo 2 652 obchodních společností, meziročně o 13,3 % (o 408 společností) méně.
Nejvyšší díl ohroženého dluhu připadl na společnosti sídlící v Praze (46,9 %), nejméně se na objemu ohroženého dluhu podílely společnosti se sídlem v kraji Vysočina (0,8 %). Podíl nespláceného dluhu činil v celé ČR 0,7 %. Nejvyšší podíl ohroženého dluhu na objemu nesplaceného dluhu vykázaly společnosti v Praze a v Ústeckém kraji, shodně 1,1 %. Nejnižší podíl naopak společnosti se sídlem v kraji Vysočina (0,2 %).
„Obchodní společnosti obecně splácejí své finanční závazky velmi dobře. Je to vidět nejen na nízkém objemu dluhu, který není splácen, ale také na počtu společností, které řádně nesplácejí. Ten dosahuje pouze 3,6 % společností s určitou formou dluhu. Více je to tradičně v Praze, kde dochází k výrazné koncentraci firem a ve větší míře se zde objevují i společnosti, které přecení své možnosti,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací s tím, že v Praze řádně nesplácí své dluhy 5,4 % společností. Naopak ve Zlínském kraji jde pouze o 2,1 % společností.
Počet společností s dluhem se nejrychleji zvýšil na Ústecku
Počet obchodních společností s dluhem se meziročně zvýšil o 7,4 %. Nejrychleji to bylo v Ústeckém kraji, a to o 22 %. Následoval Jihočeský kraj s nárůstem o 13,1 %. Naopak v Plzeňském kraji se počet společností meziročně o 2,6 % snížil.
Společnosti dlužily v průměru 2,2 milionu korun. Více to bylo v kraji Vysočina – 3,1 milionu korun. Nejnižší částku dlužily společnosti se sídlem v Karlovarském kraji, kde šlo o 1,8 milionu korun.